seginus yayınları paketler

Kitap Bastırmak İstiyorum

Yayın 07 Haziran 2016 - 18:15 2292 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Kitap Bastırmak İstiyorum

Amatör yazarlar ülkemizde de hatırı sayılır bir zamandır destekli kişisel yayıncılık hizmetleri sayesinde yayınevlerinin kapısında beklemeden kitabını yayınlatabiliyor. Yazarlara ücret ödenmesi halinde klasik yayınevi hizmeti veren bu yayınevleri iyi veya kötü birçok eseri bugün dek yayıncılık piyasasına kazandırmışlardır. Fakat Kitap bastırmak eğer yayıncılık adına yapılıyor ise işin belki de en kolay veçhesi matbaa hizmetleri-kitap basımı olacaktır. Çünkü yayıncılık demek basılmış bir eser üzerine kurulan bir satış politikası demektir. Yayınlanma sürecinde sektör detaylarına, okur önceliklerine, kitap satış hukuklarına dikkat edilmediği takdirde amatör bir yazarın kariyeri daha başlamadan sonlanabilir.

Yeni bir yazar adayı roman, biyografi, şiir, anı metninde tarihi bir hata yaparsa, kariyerinde onarılamaz bir gedik açılabilir. Yeterli bir editör kontrolü olmadan yayınlanan kitap özensiz kelimeler, hatalı siyasi söylemler, ırkçı söylemler yüzünden veyahut kaynaksız bir tarih yüzünden okurlar tarafından dalga geçilecek bir konuma gelebilir. Veyahut konu ile alakası olmayan bir kapak resmi, bozuk mizanpajlı sayfalar amatör yazarın senelerce süren emeklerinin kazaya uğramasına neden olabilir. Evet kitap yayınlamak ciddi bir iştir ve baskı işi yayıncılığın en sıradan aşamalarından biridir. Kitabevlerinde, okur kültüründe, edebiyat çevrelerinde adı duyulacak bir kitap yayınlamak için mutlaka profesyonel yayıncılara ihtiyacınız vardır.

Evet Seginus yayınları olarak kitap bastırmak için bize gelen yazarımıza birkaç aşamadan oluşan paketler sunuyoruz. Bu paketler tamamen amatör yazarın haklarını ve telifini koruyan hatta amatör yazarın kitaplarının satmasına yönelik yayınevi zorunluluklarını içeren şartlar içerir. Amaç amatör yazarı ödeme yaptıktan sonra kaderine terk etmemektir. Çünkü destekli kişisel yayıncılığın kaderi ülkemizde biraz yayınla ve unut anlayışına dayanıyor. Biz Seginus Yayıncılık olarak planlarımızı ve sistemimizi bu doğrultuda geliştirdik.

Evet, kitap bastırmak isteyen bir yazar eğer ki Seginus Yayıncılığa gelir ve editörümüz ile birlikte ortak yayın kararı alırsa öncesinde yayınevimizde bazı aşamalardan oluşan çalışma veçhelerimizden geçecektir. Tabi yazarımızın bu aşamada çalışması değil sadece yayınevi çalışanlarımıza destek ve onay vermesi gerekiyor. Bu kısa ve zevkli yolculuğa şöyle bir göz atalım isterseniz.

Kısaca Kitap Bastırma Aşamaları

Öncelikle editörümüz yazarımız ile görüşerek eserin son halinden haber verir. Yani bitmiş olan eserin şu an ki piyasada hangi değerde olduğu ve yazarın arzusuna göre esere kısa zamanda hangi müdahalelerin yapılacağı belirlenir. Yazarımız talep ederse sihirli dokunuş (editör) hizmeti sağlanır ve piyasa şartlarına uygun belki de şartların çok daha ötesinde bir metin elde edilir. Sonrasında eserin iç dizgisi yapılır ve kapak aşamasına geçilir. Bu aşamada grafikerimiz size yayıncılık dünyasının hiçbir eserinden geride kalmayacak nitelikte bir kapak tasarlayacaktır. Bu aşamaya isterseniz dahil olun veya kendinizi profesyonellerin ellerine bırakın. Bütün çalışma aşamaları tamamlandıktan sonra onayınız ile birlikte eseriniz matbaaya verilir ve baskı süreci bittikten sonra kitabınızın dağıtımına başlanır. 

Bu zorlu süreçler yayınevimizin profesyonelleri tarafından sizinle alınan ortak kararlar doğrultusunda yürütülecektir. Böylece yazar, doğuma hazırlanan çocuğunu yakından takip etme fırsatına sahip olacaktır. Yayıncılık işinde belirli otonom kanunlara bağlı kalarak baskı süreçlerini üreten firmalar aslında matbaa olmaktan öte yerler değildir. Biz Seginus Yayıncılık olarak bir kitap basım serüvenini sadece işin başlangıcı olarak görüyoruz. Yayıncılık bundan çok daha fazlasını gerektiren bir dönüşüm silsilesinden oluşur. Eğer beraber kararlı ve sabırlı bir şekilde ilerlersek muhakkak eserinizi başarılı bir düzleme ulaştırmak isteriz. Seginus editörleri başarılı bir yazarın asla heba olmasını istemez. Söylediğimiz gibi kitap bastırmak bizim için işin başlangıcı. Yazarımızı başarıya ulaştırmak için ne gerekiyorsa yapıyoruz.

Evet, kitap bastırmak için birçok seçenek ülkemizde mevcuttur fakat söylediğimiz gibi önemli olan kitap bastırmaktan çok eserin çıkışı sonrası yazara ve esere verilen yayıncılık desteğidir. Bu sayede eser ve yazar gündemini kaybetmeden yayıncılık dünyasında kalabilecek. Sizde kitap bastırmak istiyorsanız mutlaka Seginus Yayınlarının tecrübeli ekibi ile çalışmalısınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (208 puan verildi, puan: 4,99 üzerinden 5)

ETİKETLER:

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yazar Menajerliği

Seginus yayınları yazarlarını b...

Siparişe Göre Eserin Basılsın

Günümüzde kitapçılık sektörünün bir bölümü online kitap satış sitelerine kaym...

Dağıtım Ağımız

Seginus yayınlarını seçmeniz için en iyi sebeplerden biriside...