seginus yayınları paketler

Sıkça Sorulanlar


Sıkça Sorulanlar

Soru : Telif Hakları Konusunu Detayları İle Anlatır mısınız?

Seginus Yayınlarının yaptığı ödemeli yayıncılığın en büyük avantajı, eserinizden elde ettiğiniz gelirlerin yıl sonunda size satış-iade oranları üzerinden geri ödenmesidir. Eğer ki kitabınız kısa zaman içinde tükendi ise zaten ikinci baskıya girmeden önce ödemelerinizi yıl sonunu beklemeden temin edebilirsiniz. Eğer ki kitabınız 1 ay içinde tükendi ise o halde ödemenizi diğer ayın sonunda yaparız. Aynı zamanda eseri tekrardan hızlıca baskıya alıp, tükenen bütün satış noktalarda dağıtım ağımızı kullanarak takviye yaparız.

Satışlarınızı hesaplamak oldukça kolaydır. Kitabın etiket fiyatı / %60. Bu eserinizin iskontosuz satış fiyatıdır. Yani dağıtımcılara verilen satış fiyatı. Üzerinde yayınevimizin hiçbir kârı yoktur ve unutmayın ki bir yayınevi ile anlaşarak bastıracağınız eserinizin her bir tanesinden ortalama iskontosuz fiyatın ancak %10’unu alabilirsiniz. Yani Seginus ile eserinize ait değerin tamamı sizin kazandığınız ücrettir.

Öte yandan Seginus’un telif sistemin en avantajlı yanı, herhangi bir yayınevinin size sunduğu zorunlu anlaşma süreçlerini içermemesidir. Eseriniz hiçbir şekilde yayınevimize bağlı olmadan bağımsız haklara sahip olacaktır. Yani yayınevimiz sadece sizi pazarlayan ve dağıtımınızı sağlayan destekleyici  yayın firması görevini görecektir. Eğer ki yayınevimizden ayrılmak isterseniz ve kitabı tüm hakları ile başka bir yayınevine taşımak isterseniz tek yapmanız gereken bize sadece bir telefon açıp bunu belirtmektir. Çünkü anlaşmanızda hiçbir bağlayıcı madde yoktur. Kitabınızın telifi tamamen size aittir. Daha fazla bilgi için bir diğer telif hakları makalemize bakabilirsiniz.

Soru: Seginus Tanınmış Bir Yayınevimi?

Seginus yayıncılık piyasasına henüz yeni girmiş olmasına rağmen aslen eski yayıncılar tarafından kurulmuştur. Ödemeli yayıncılık, destekli kişisel yayıncılık piyasasında ki açığı gören ve hatta bundan mağdur olan, dolandırılan, kitapları depolara terk edilen birçok yazardan ilham alınarak kurulan Seginus’un en büyük vizyonu şudur; ödemeli yayıncılık sistemi ile ülkemize yeni yazarlar kazandırmak. Bu yüzden Seginus ile çalışmak için bir çok sebebiniz var. Kitap yayınlatmak kolay bir iş değildir. İş takibi yıllarca sürebilir. Biz işimizi ciddiye alarak birçok hazırlık yaptık ve destekli kişisel yayıncılık, ödemeli yayıncılık alanlarında yeni bir marka oluşturmayı kafamıza koyduk.

Soru: Kitabımı Satabilir misiniz?

En başta her yayınevinin yaptığı yola başvuracağız. Kitabınızın bültenlerini hazırlayacağız ve kitapçıların kapısını çalacağız. Sonrasında gelen siparişlere cevap vereceğiz; yani eserinizi kargolayıp yollayacağız. Seginus olarak kendi reklam programımız içerisine eserinizi hızlıca sokarak, bir şekilde piyasada kitabınızı duyuracağız. Bu süreçte sizde sosyal medya ve dostlarınız arasında eserinizi yayarak bizimle beraber güçlü bir dinamik oluşturacaksınız. Tüm bunların sonucunda mutlaka bir hareket olacaktır. Ama bu satış grafikleri bana yetmez, çok daha güçlü satışlar elde etmeliyiz derseniz, sizi reklam paketimize yönlendireceğiz. Böylelikle basın yayınlarından sosyal medya reklamlarına dek güçlü bir reklam ağına sahip olacaksınız. Daha detaylı bilgi için yazar tanıtımı sayfamıza göz atabilirsiniz.

Soru: Eserimi inceleyecek misiniz?

Elbette! Ama genelde çoğu eser piyasa şartlarına uygun olur. Eğer ki eserinizde böyle bir nitelik yoksa meraklanmayın. Editörlerimizin verdiği direktifler ile en kısa zamanda yayın dünyasına gözü kapalı girebilecek bir yazar olmanız mümkün. Bu direktifleri profesyonel editörümüz size en az on gün, en fazla bir ay içerisinde uygulatacaktır. Sonuç olarak piyasa şartlarına uygun bir eseri ortaya çıkardık; artık beklemenin lüzumu yok! Hemen paketinizi seçin ve tanınmış bir yazar olmak için harekete geçin. Daha detaylı bilgi için

Soru: Kitap Basımını Nasıl Yapıyorsunuz?

Kitap yayınlamak sizin endişelenmeniz gereken en son konudur. Çünkü bu işi tamamen profesyonel matbaa sorumlularımız üstleniyor. Grafikerimiz ve dizgicimiz eserinizi dijital ortamda baskıya hazır hale getirdikten sonra, matbaadan sorumlu elemanımız en kısa zamanda eseri baskıya sokuyor. Baskı süreci aslen zorlu bir süreçtir fakat tecrübeli ve usta matbaacıların takibi sayesinde bu zorlu süreç kolayca atlatılabilir. Eserinizi yayınlatmaya karar verdikten sonra sizi meşakkatli basım ve yayın süreçlerinin hiçbiri ile meşgul etmiyoruz. Siz bu süreçte arkanıza yaslanıp sadece işi yönetiyorsunuz. 

Soru : Eserimden Geçimimi Sağlayacak Parayı Kazanabilir miyim?

Bir yazarın en büyük hayali eserinden geçimlik parası sağlayıp hayatını idame ettirmektir. Geçimlik bir sanatçının hayali midir; aslında hayır. İyi bir sanatçı her şeyden önce iyi eserler uğruna kendini sanatına verir fakat günümüz kapitalist dünyası kiranızı ödemeniz, ev ihtiyaçlarınızı karşılamanız için size düşünmek ve yazmak fırsatını vermekten çok uzaktadır. Bu yüzden sanatçıya eserlerinden elde ettiği gelir ile kendisinin ve ailesinin ihtiyaçlarını karşılamak fikri hep çekici gelmektedir. Gelin şimdi bu çitaya nasıl yükselebileceğinize bir bakalım.

 

a- İyi Bir Eser Yazın

Yazmak, kalemi oynatmak ile mümkün olan bir eylemdir. Hikaye yazmak ise belirli bir kurguyu başlangıcından sonucuna dek kararlı anlatım ile bağlamaktır. Fakat edebiyatı yedi sanatın bir kolu yapan gerçek bu değildir. İyi bir edebiyatçı sözcükleri yerinde ve zamanında keskin bir kılıç gibi kullanabilen bir dahidir. Düşünceleri, hayalde kurgulanan hikayeleri kağıda aktarmak sadece bir işçiliktir. Oysa iyi bir hikaye çoğu zaman heyecanlı kurgulardan oluşmaz. Yazar küçük bi detayı öylesine büyük bir büyü ile anlatır ki, okuyucu o ufak detayı kainatın tek gerçeği sanabilir. Bu yüzden öncelikle iyi bir fikir bulmalı ve onu usta bir demirci gibi sabırla işlemelisiniz. İnsanları kalbinden, beyninden vuracak gerçekliği yazınıza aktarıp onları etkileyebilmelisiniz.

 

b- Seginus Yayıncılığa Gelin

Biz şunu biliyoruz ki; muazzam eserlerini yayınevi editörlerine okutmak için bile senelerce bekleyen yazar adayları işin sonunda eserlerini çöpe atıp yazar olma sevdasından vazgeçmektedir. Özellikle son 15 yılda neredeyse popüler müzik gibi tüketilen edebiyat eserleri haricinde nitelikli eserler yazan yazarlara neredeyse çok az şans verilmektedir. Zaten böyle bir sanata sahip kişilerin çoğu zaman kendi imkanları ile kitaplarını tanıttığını ve belirli bir kitleye ulaşabildiğini gördük. Türkiye’de ki editöryal sektör artık tamamen ticari bir anlayışa sahiptir.

 

c- Kitabınızı Yayınlatın

Evet senelerce yayınevleri kapısında beklemek yerine bize gelip Seginus Yayıncılık adı altında bir eser çıkardınız. Şimdi elinizde iyi bir eser var, onu yayınlattınız, yayın dünyasının içindesiniz fakat henüz süreç tamamlanmış değil. Çünkü edebiyat dünyası geniştir ve popülerlik sıralamasına göre yeni yazarlar rafların en sonunda veya merdivenle çıkılan raflarda değerlendirilir. İşte şimdi sürecin en çetin diğer kısmı yer alıyor. Biz işin bu kısmında bir yayıncının üstlenmesi gereken tüm sorumlulukları alıyoruz. Öte yandan size ekstra kaynaklar sağlayarak yayın dünyasında nasıl üst basamaklara çıkabileceğinizin yolunu gösteriyoruz.

Sonunda kitabınız kitapçılarda, büyük internet sitelerinde yer alacak ve başka firmalara yüksek ücretler ödemek zorunda kalmadan websitenizi, tanıtım filminizi, röportajlarınızı bizim çatımız altında halledebileceksiniz. Bu sayede tanınırlığınızı artırarak raf ömrünüzü uzatacak ve talebinizi artıracaksınız.

Seginus Yayıncılık olarak kitap yayınlatma sürecinin başından sonuna dek sizin yanınızda olacağız.

 

d- Bir Yıl Sonunda Ücretinizi Alın

Eserinizin bir yıl sonunda tüm baskısı tükendi diyelim. Veyahut sınırlı sayıda satıldı. O halde biz eserinizi ‘iskontolu’ fiyatı üzerinden hesaplayıp yüzde 20 iade ücretini kestikten sonra telifinizi ödüyoruz. Eserinizin satış payından yayınevimiz kesinlikle tek lira almıyor fakat farklı iskontolar ve iade ücretleri satışınıza yansıdıysa bunun yüzde 20’lik kısmı kesintiye uğruyor.

Şöyle hesaplayalım: Eseriniz yıl sonunda 300 adet sattı, 300*iskontolu fiyat / %20 = alacağınız ücret. Seginus Yayınları olarak size ödeyeceğimiz ücretleri hakkı ile bu şekilde web sitemizde belirtmiş oluyoruz ve elbette bunu sözleşmenize yansıtıyoruz.

Eğer ki eseriniz bir yıl içinde baskısını tüketti ise o halde şöyle hesaplıyoruz: 1000*iskontolu fiyat = alacağınız ücret. Yani eğer ki bir sene içerisinde eserinizin baskısı tükenir ise ondan %20 iade ücretlerini kesmiyoruz. İade ücretleri yeni yazarların kitaplarına piyasanın verdiği tepkidir. Kitabınız eğer ki kısa sürede satmaz ise paketlenip yayınevimize kargolanıyor ve sonra topluca değil tek tek sipariş verildiği zaman bunun bize işçi ve taşıma maliyetleri birer birer yansıyor. Yani 15 kitabınızı satmak için ayrı ayrı 15 fiil gerçekleşiyor ve bu zaman ve işçi maliyetlerimize yansıyor. Eseriniz zaten baskısı hızlı tükenen bir yapıt ise; biz o halde yıl sonu sizden kesinti yapmıyoruz.

 

 

Soru : Yayın Sürecini Anlatır mısınız?

1-Eserinizi Bize Yollayın

Eserinizi word dosyası olarak tamamladınız. Bizimle görüştükten sonra ister mail olarak bize atın, isterseniz kahvemizi içmek için Kozyatağı ofisimize gelip, önce düşüncelerinizi bizimle paylaşıp sonrasında teslim edin.

2-Bizimle Anlaştınız, Sonrasında…

Editörümüz eserinizi inceledikten sonra sizinle talebinize göre bir editoryal süreç geçirecektir. Eğer ki bunu talep etmez iseniz eseriniz direk redaksiyon işlemi ile edebi kurallara uygun bir metin haline getirilip sonrasında dizgiye alınacaktır. Dizgiyi inceleyip onayladıktan sonra düşüncelerinizi grafik tasarımcımıza aktararak ortaklaşa oluşturduğunuz, hayallerinize en yakın kapağı tasarlayacaksınız.

3-Baskı İçin Ön Ödeme

Redaksiyon, editöryal gözden geçirme, dizgi ve kapak aşamalarını beraber ortak çalışarak tamamladık. Sürecin şimdi ki kısmında sizinle, telifi tamamen sizden yana olan bir sözleşme yapacağız ve sizden hizmetimizin bedeli olan ücretin yarısını talep edeceğiz.

4-Kitabım Ne Zaman Yayınlanacak?

Ön ödemeden sonra Matbaaya gönderilecek kitap son kez uzmanlarımız tarafından gözden geçirilir. Daha sonrasında eseriniz matbaaya gönderilir ve en geç bir ay içinde matbaa süreci biter.

5-Kitabınız Matbaadan Çıktı, Şimdi Kitapçılara Dağıtım Zamanı

Eseriniz matbaadan geldikten sonra kitabınızın baskısını sizi ofisimize çağırıp beraber inceliyoruz. İstediğiniz kadar adeti size teslim ettikten sonra geriye kalan ödemenizi taleb ediyoruz. Sonrasında ise Türkiye’nin saygın kitabevlerine kitabınızı talep ettikleri kadar yolluyoruz. Online internet siteleri (kitapyurdu.com, idefix.com, babil.com ve diğerleri) ise mutlaka kitabınız yayınlandıktan birkaç gün sonra listelerine ekliyor ve satışa açıyor.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 puan verildi, puan: 5,00 üzerinden 5)

Biz Sizi Arayalım

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız

Sizi Hangi Saatler Diliminde Arayalım

Size Nasıl Ulaşalım ?
 Telefon E-Posta