seginus yayınları paketler

4 Aşamalı Kitap Yayınlatma Rehberi

Yayın 01 Haziran 2016 - 14:18 985 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

4 Aşamalı Kitap Yayınlatma Rehberi

Kitap bastırmak, kitabınızı yayınlatmak, kitapçılarda, internet kitap satış sitelerinde yayınlanmasını sağlamak için sadece Seginus Yayınlarına uğramanız yeterli. Sizde kitapçıları dolaşırken birçok kitabı inceleme fırsatına sahip oldunuz. Şunu anlamış olmalısınız ki; bir kitabın meydana gelmesinde yazardan daha fazlasına ihtiyaç vardır. Çünkü ne kadar yedinci sanatın bir parçası olsa dahi, kitap demek ürün demektir. İşte bu ürünü meydana çıkarmak için izlemeniz gereken birkaç aşamayı bu makalemizde bulabilirsiniz. Bu aşamalar kitabını yazıp bitirmiş ve zaten birçok zorluğa göğüs germiş bir yazar için fazla meşakkatli değildir. Ama bir yayıncı için oldukça yoğun bir süreçtir. Şimdi gelin hep beraber bu süreci maddeler halinde inceleyelim.

kitap yayınlatmak istiyorum

1- Eserinizi Getirin-Bitirin

Elbette yayım dünyasına bitmiş bir eser ile gireceksiniz, fakat bir yayıncı tecrübesi ile altını çizelim ki bir yazar için asla bitmiş bir eser yoktur. Fakat amatör birçok yazar eserini kendi dünyasında damıttığı mürekkep ile yazarken dışarıya eserini anlatma, topluluklarla tartışma gereği duymadan son noktayı vurur. Bu yüzden birçok amatör metin, başyapıt sanılarak yayınevlerine getirilir. Bu büyük bir hüsrandır. Bu yüzden eserinizi gerçekten entelektüel birikimi olan kişiler ile paylaşın ve onların yorumlarını birleştirerek eksik parçalarınızı tamamlayın. Elbette bunu bizim yayınevimizden talep ederseniz, sizi hiçbir yayınevinin sunmadığı ücretsiz editörlük hizmetimizden faydalandırır ve eserinizi süreç ne kadar uzun olursa olsun beraber sonlandırırız. Bitmiş bir metin ile bize geldiğinizde işiniz %80 tamamlanmış demektir. Geriye kalan sadece kitap yayınlatmak isteyen yazarımızı bilgilendirip Seginus’un yayın sürecine sokmaktır. Bu bir yazarın hayatında karşılaşabileceği en müthiş deneyimdir. Çünkü binbir emekle meydana çıkardığınız eseriniz artık ete kemiğe bürünecek ve siz bu işlemler sırasında sadece arkanıza yasalanarak izleyeceksiniz. Gerektiğinde müdahale edecek ve tamamen düşlerinizde oluşturduğunuz o müthiş kitabın ortaya çıkmasını bekleyeceksiniz.

kitap yayınlama kararı

2- Karar Aşaması

Eserinizi bitirdiniz ve bir kitap yayınlatmak istiyorum diyerek bizimle iletişime geçtiniz. O halde biz sizi yayınevimizde sıcak bir karşılama ile ağırlayacağız. Beraber Seginus toplantı odasına geçerek yazar olmak ile ilgili hayallerinizi dinleyecek ve sonrasında size yayın dünyasının gerçeklerinden, yayımlanma sürecinin heyecanlarından ve zorluklarından bahsedip tecrübelerimizi aktaracağız. Bu sohbette doğru bildiğiniz yanlışlar konusunda çok hızlı bir şekilde aydınlanacaksınız.

Sonrasında editörümüz hemen eserinizi inceleyecektir. Tecrübeli bir editör kısa bir süre içerisinde bir eserin niteliği hakkında bilgi sahibi olabilir. Seginus editörleri de bu işlemi kısa bir süre içerisinde halleder. Genelde zor olan Hikaye ve roman kitaplarıdır. Gezi, eğitim kitapları biyografi eserlerinin editörlük incelemesi çok daha kolaydır. Ve günün sonunda ortak karar alıp yayın sürecini başlatmak için sözleşirsek, bu seferde yayım sürecinin ilkelerinden ve zamanlamalarından bahsederek size ek bilgi vereceğiz. Bu sayede bilinçli bir yazar olarak yayınevimizde veyahut evinize gidip bir süre düşündükten sonra tam anlamı ile kararınızı erebileceksiniz.

Sonuçta anlaştık. Artık arkanızda büyük bir yayınevi var. Eserinizi güvenle emanet edebilirsiniz. Kitap yayınlatmak istiyorum diyerek bize geldiniz ve amacınız için en büyük adımı attınız. Bu saatten sonra artık editörümüz ile beraber çalışacaksınız ve metninizi kusursuz bir eser haline getirmek için destek alacaksınız.

kitap yayınlatacağım

3- Eserinizi Kitap Haline Getirelim

Artık eserinizin incelemesi ve editör süreci sona erdi. Şimdi mizampaj, kitap dizgisi yapılarak iç sayfalar baştan sona titizlikle hazırlanacak. Sonrasında ise kapak tasarımını konuya ve arzunuza uygun olarak tasarlayıp sizin onayınıza sunacağız. Eğer arzuladığınız fikirler var ise hemen kapağa geçiririz, eğer ki farklı birkaç çalışma isterseniz bu arzularınızı da yerine getiririz. Bu konuda yazarın arzusu önemlidir çünkü konuya tam hakim olan yazar birçok kez kitabın imajlarını kendi kafasında oluşturmuştur. Bu yüzden kapak için yazarın arzusunu dinlemek bir handikap değil bir avantajdır bizim için. Ve sonunda her şey onaylanıp dijital ortamda gözden geçirildikten sonra matbaa sürecine geçebiliriz. Bu süreci tamamen biz yönetiyoruz çünkü matbaaya bir eser sürmek ozalitçilerden çıkış almaya benzemez. Toplu baskı ve dikişleme-yapıştırma, renk ayrımı aşamaları tamamen tecrübe sahibi kişiler tarafından gözlenebilir. Siz bir süre arkanıza yaslanın ve en geç 20 gün içinde matbaadan çıkacak kitabınızın elinize geçeceği günü bekleyin.

Unutmayın bir yazar için hayatının en heyecan verici anı ilk kitabını eline aldığı vakittir. Bu ilk çocuğun doğumu kadar değerli bir zamandır. Siz de bu değerli anı yaşamak için eserinizi amatörlere emanet ederek daha başlangıçtan yazarlık hayatınızı bitirmeyin. İyi bir ekip bir kitabı satabilir ama ekip çalışması olmadan bu mümkün değildir. Eserinizin dizgisini yapan sorumludan tutun, eserinizi pazarlayan sorumlu kişiye kadar her profesyonel hareket satışınıza yansıyacaktır. Seginus Yayınları size güçlü bir yayıncılık macerası vaat ediyor.

kitap dağıtımı

4- Kitabınızın Dağıtımı

Dağıtım süreci işin sonunda yer alan en çetin süreçtir. Bu süreç yayıncılığın ustalık noktasıdır. Eğer ki eseriniz gerçekten iyi yerlere gelebilecek potansiyele sahip ise bu süreçte kitabınız kendi beğeni ağını kendi oluşturacaktır. Bizde kitabınızın artan siparişlerini dağıtım ağımız ve tecrübemizle destekleyeceğiz. Eğer ki böyle bir yükseliş yakalayamazsanız kitabınız hak ettiği değeri belki de daha uzun bir süreçte elde edecektir. Bu süreç zarfında zaten biz kitabınızı Türkiye’nin en büyük kitap satış sitelerinde satışa açık halde ve kendi yayınevimiz bünyesinde bulunduruyor olacağız. En nihayetinde gün gelip şöhret bir yerden size göz kırptığında kitabınızın depolarımızdan çıkması saatleri bulacaktır. Seginus yayınları olarak bizimle beraber çalıştığınız sürece her zaman yanınızda olacağız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (37 puan verildi, puan: 5,00 üzerinden 5)

ETİKETLER:

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yazar Menajerliği

Seginus yayınları yazarlarını b...

Siparişe Göre Eserin Basılsın

Günümüzde kitapçılık sektörünün bir bölümü online kitap satış sitelerine kaym...

Kitap Bastırmak İstiyorum

Amatör yazarlar ülkemizde de hatırı sayılır bir zamandır destekli kişisel yay...

Dağıtım Ağımız

Seginus yayınlarını seçmeniz için en iyi sebeplerden biriside...