seginus yayınları paketler

Yeni Bir Yıldız; Seginus

Yayın 31 Mayıs 2016 - 14:22 319 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Yeni Bir Yıldız; Seginus

Kişisel Yayıncılık Sektöründe Yepyeni Bir Çağ Başlıyor

Bir kitap yazdınız ve yayınlatmak istiyorsunuz. Yayın dünyasının ne kadar çetin olduğunu, bir kitap yayınlatmak için gerekirse senelerce beklemek gerektiğini, bir editörün gözden geçirme işleminde eserinizi birçok yerinden kırpabileceğini göze alarak eserinizi yayınevlerine gönderdiniz. Fakat eğer eserinizin yeterince nitelikli olduğunu ve bu süreçlerin sizin için fazla külfetli olduğunu biliyoruz. Bunları göze alabilen yazar adayları çoğu zaman kitabının yayımlanma sürecinde yazarlığı bile bırakabilir. Destekli kişisel yayıncılık ülkemizde de uzun zamandır sayılı yayınevleri tarafından hizmet vermekte olan ticari bir yayıncılık alanıdır. Destekli kişisel yayıncılık sayesinde amatör yazarlar oluşturdukları eserleri yayınevleri ile girilen uzun soluklu yayınlatma sürecini yaşamadan kitlelere sunabilmekte, kendi imkanları ile kendi yayımlanma sürecini takip edip, yönetebilmektedir. İşin daha parlak yanı yazarın tamamı ile kendi telifine sahip olmasıdır. Yani eserinizin satışından elde edilen gelirler iskonto oranları düşüldükten sonra her altı ayda bir size düzenli olarak ödenecektir.  

Yayıncılık sektöründe amatör yazarlar çoğu zaman yayınevlerinin popüler yayınlama politikaları nedeni ile ikinci plana atılır. Dört sene öncesinde büyük bir yayınevi editörünün bir gazete röportajında sarf ettiği  ‘Gelen eserleri okumadan ret ediyoruz’ sözü aslen yayıncılık dünyası için bir skandaldır! Çünkü çağ değişmekte ve yeni çağın bütün varidatı, o çağı en çetin koşullarda yaşayıp mücadelesine yeni başlayan gençlerin zihninde şekillenmektedir. Öte yandan senelerce yayınevleri kapısında beklemek zorunda kalan ve aslında büyük bir sanatkar olan bir çok kişi halen günümüzde mevcuttur. Bu yüzden Seginus’un sunduğu kişisel yayıncılık, engeller olmadan yayın dünyasına ulaşmanın, kitapçı raflarına girebilmenin en mantıklı anahtarıdır.

Biz Seginus yayınevinin mimarları olarak, bu kuruluşu tam manası ile yayıncılık sektöründe yazarların kiralayabildiği bir yayınevi olarak düşünmedik. Asıl amacımız yeni yetenekler keşfedebilmektir. Bunun için Seginus’tan eser çıkartan yazarlarımızın satış grafiklerine bakarız. Eğer bizden yayınlandıktan sonra kitap piyasadan iyi tepkiler alıyorsa ve kısa zamanda baskısı tükeniyorsa o halde yazarımız ile tekrar masaya oturup menajerliğe soyunuyor ve farklı bir yayınevinden telif ücreti alabilen bir sanatçı olmasını sağlıyoruz. Yani artık yazarımız, piyasada telif anlaşması bulunan bir sanatçı olarak yayın hayatına devam ediyor. Seginus olarak bu yolculuğun sonuna kadar sizinle birlikte oluyoruz ve tabiri caizse belirli bir yerden sonra paralı bir yayınevinden çok, yazar menajerliği yapan bir firma olarak hizmet veriyoruz.

Seginus yayınları sizi her şeyden önce dürüst bir oluşumun içine sokuyor. Biz, size verdiğimiz sözleri öncelikle yayıncılık anlayışımız dolayısı ile tutuyoruz. Çünkü bir yayınevinin güçlü yazarlara ihtiyacı vardır. Sizleri bir yere getirip sonrasında marka değerimizi yükseltmek bizim en büyük vizyonumuzdur. Bu vizyonumuz size yayıncılık sektöründe uzun soluklu bir rehberlik sağlayacaktır. Eğer amatör bir yazar yeterince desteklenmez ise on binlerce popüler seçeneğin yer aldığı bu piyasada çok kısa zamanda silinip gidebilir. Oysa ki güçlü bir yayıncılık vizyonu, nitelikli bir dağıtım politikası ile bu piyasada iyi bir eser ile istediğiniz yere gelebilirsiniz.

Seginus yayınlarının editörleri seçkin yazarlardan oluşur. Bu editörler sıradan bir eserin küçük dokunuşlarla nasıl bir başyapıta dönüşebileceğini bilmektedir. Piyasanın şartlarını bilen bu editörler size hem edebi rehberlik hem de satış rehberliği edecektir. Çünkü çok satan romanların argümanları ancak piyasayı tanımış bir sanatçının tecrübesindedir. Siz ücret ödeyen bir yazar olmak ile aslında bizim yazar menajerliği hizmetimizden faydalanmış olacaksınız. Dürüstlük vizyonumuz gereği ise bütün gerçekleri duymaya hazır olmalısınız. Eğer eseriniz gerekenler yapılmasına rağmen değer görmüyorsa size yeni bir başlangıç yapmanızı önereceğiz. Eğer yeterince iyi ama satmıyor ise sizden zaman talep ederek satış grafiklerinizi zamana yayacağız.

Öte yandan yazarlar kişisel yayıncılıkla, bağımsız fikirlerini herhangi bir ideoliji ile yola çıkmış bir yayınevinin editöryal kesintisine uğramadan halka arz edebilme imkanına sahip olmaktadır. Sanat anlayışı hepimizin varlık süreci ile alakalı toplamların bir yansıması olduğu için karşıt fikirlere sahip, kendi varlığı ile eserini manipule eden bir editör ile aynı eser üzerinde mukabele etmek özgür ruhlu bir sanatçı için oldukça zordur. İstekleri karşılanmayan editörler zaten sektörde bulunduğu konum nedeni ile işinizi kolayca ret etme hakkına da sahip olacaktır.

Biz Seginus Yayıncılık olarak ülkemizde bir çok yetenekli yazarın, yayınevlerinin neredeyse imkansıza yakın amatör yayınlatma vizyonları nedeni ile heba olup gittiğini tecrübeler ile görmekteyiz. Bu yüzden işi öncelikle ticari kılıfından çıkararak sistemli olarak planlayıp sonrasında sanatçı avcılığı misyonunu yüklenme çabasındayız. Bu yüzden yazarlarımıza dosyayı al – yayınla mantığının dışında yepyeni bir editöryal hizmet ile yaklaşıyoruz. Bu hizmetin adı Sihirli Dokunuş (Editör) ‘dür. Eğer talep ederseniz yayım sürenizi bir miktar daha uzatır ve size tecrübeli bir yazar ile çalışma fırsatı sunarız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 puan verildi, puan: 5,00 üzerinden 5)

ETİKETLER:

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yazar Menajerliği

Seginus yayınları yazarlarını b...

Siparişe Göre Eserin Basılsın

Günümüzde kitapçılık sektörünün bir bölümü online kitap satış sitelerine kaym...

Kitap Bastırmak İstiyorum

Amatör yazarlar ülkemizde de hatırı sayılır bir zamandır destekli kişisel yay...

Dağıtım Ağımız

Seginus yayınlarını seçmeniz için en iyi sebeplerden biriside...